Pojem celulitida zná v dnešní době většina žen. Tento název vznikl na začátku minulého století ve Francii, je však chybný, protože označuje zánět buněk. Dnes se užívá i kosmetický název celulita. Budeme však používat zažitý název celulitida.

Celulitidou trpí kolem 80 % žen.Postihuje ženy všech věkových kategorií, neprojevuje se jen u žen  s nadváhou, ale i u  žen velmi mladých a štíhlých.

 

Je za to zodpovědný ženský hormon estrogen, který má též schopnost zvláčňovat a změkčovat vazivo a proto se začíná celulitida projevovat už v pubertě.

Celulitida vzniká v důsledku hromadění tukové tkáně, zadržování vody v přilehlých oblastech a v důsledku stárnutí podkožního vaziva. Tukové buňky se proto mohou bez zábran rozšiřovat.

Hlavním problémem je skutečnost, že tento jednou nastartovaný proces běží sám v důsledku omezení krevního a lymfatického toku. Tím se ztíží odvod toxinů a ve tkáních zůstává tekutina  a odpadní látky a dochází k  městnaní tuků v pojivové tkáni, která ztrácí elasticitu, vzniklé útvary na sebe vážou ve větší míře vodu a na povrchu kůže se projevují nevzhledné hrbolky.

Poetičtěji je tento stav popisován jako „pomerančová kůže“, pro podobnost se strukturou kůry pomeranče.